Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 04:25
12-13 marca 2025 r. Lublin - Lubelskie Centrum Konferencyjne

V Samorządowy Kongres Trójmorza i Forum Gospodarcze

Samorządowy Kongres Trójmorza odbywający się od pięciu lat w Lublinie umacnia więzi między regionami na osi północ–południe wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej 🤝
V Samorządowy Kongres Trójmorza i Forum Gospodarcze
V Samorządowy Kongres Trójmorza i Forum Gospodarcze - Lubelskie Centrum Konferencyjne

Autor: Gminny Ośrodek Kultury w Fajsławicach

V Samorządowy Kongres Trójmorza i Forum Gospodarcze

Wydarzenie otworzył Prezydent RP Andrzej Duda, który co roku obejmuje je patronatem honorowym. 🤝 
W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło 1500 osób z 29 krajów, w tym 20 delegacji z szefami regionów. W 32 panelach dyskusyjnych wystąpiło 187 prelegentów.

Kongres jest cyklicznym międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 13 już państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz Grecji), przedstawicieli partnerów strategicznych (Komisji Europejskiej, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Republiki Federalnej Niemiec i Japonii) oraz regionów stowarzyszonych z Ukrainy i Mołdawii. 

 

Program kongresu był tak obszerny, że ciężko wymienić jednym zdaniem wszystkie sesje, panele, debaty, prelekcje, wystawy które odbywały się przez dwa dni wydarzenia. Głównymi tematami były: bezpieczeństwo, przyszłość Ukrainy, przeciwdziałanie dezinformacji i rozwój turystyki międzyregionalnej. Zainteresowanych odsyłamy do AGENDY:  I dzień kongresu , II dzień kongresu . Udział w dwudniowym wydarzeniu uświetniły swoją obecnością osoby z administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu, gospodarki i turystyki całego regionu trójmorza:

 

W kongresie wzięła udział Dyrektor GOK Fajsławice pani Ewelina Mazur-Kluch, która reprezentowała ośrodek kultury Gminy Fajsławice oraz Radę Kultury Województwa Lubelskiego. I dnia kongresu, dyrektor uczestniczyła w sesji otwarcia którą otworzył gospodarz Marszałek Województwa Lubelskiego - Jarosław Stawiarski, wystąpienie otwierające miał również Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej - Andrzej Duda.  Sesję otwarcia poprowadził Partner Merytoryczny Kongresu – Kancelaria Prezydenta RP. Podczas panelu podsumowano 10-lecie Inicjatywy Trójmorza oraz przyjrzano się jej przyszłości.

"Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się w symbolicznym miejscu. Lublin to miasto o bogatej historii, miasto, które leży w centrum naszego regionu, gdzie przecinają się szlaki z północy na południe, ze wschodu na zachód i zawsze historycznie tutaj właśnie się przecinały. To wyjątkowe położenie sprawiało, że historia Lublina to właśnie historia handlu i inwestycji. Dzięki państwa zaangażowaniu Lublin w dalszym ciągu spełnia swoją funkcję – centrum inwestycji i współpracy w sercu tego regionu." - zaznaczył prezydent Duda.

Dyrektor wzięła udział w prelekcji: Sztuczna inteligencja jako narzędzie do umiędzynarodowienia i poprawy konkurencyjności firm" która była przygotowana i poprowadzona przez Prof. Michała Kosińskiego z Uniwersytetu Stanforda w USA oraz w panelu "Sztuczna Inteligencja - nowa (r)ewolucja przemysłowa? Wpływ na wzmocnienie
potencjału rozwojowego MŚP" którego partnerem merytorycznym była Politechnika Lubelska, prowadzący Paweł Chrapowicki – Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. Mogliśmy dowiedzieć się o szerszym kontekst wykorzystania AI w gospodarce, w szczególności w naukach technicznych i zarządzaniu. Podczas panelu mówiono między innymi o tym, że AI to nie tylko generowanie obrazów i tekstów oraz wyścig między Chat GPT i DeepSeek. Uczestnicy panelu zaprezentowali, w jaki sposób AI wspomaga tworzenie innowacji w praktyce i umożliwia realizację zadań wykraczających poza możliwości typowych narzędzi projektowych i badawczych. Analizowano, czy sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, kiedy zepsuje się silnik, jakie jest ryzyko zachorowania na rzadką chorobę i na ile wiarygodne są informacje dostarczane przez popularne narzędzia AI. 
 

 

O godzinie 14:00  Marszałek Województwa Lubelskiego - Jarosław Stawiarski dokonał oficjalnego otwarcia Forum Gospodarczego, które rozpoczęła sesja otwarcia: "Kobiece Lubelskie" poprowadzona przez moderator: panią Elwirę Lorenz – Dyrektor Departamentu Gospodarki, UMWL. Podczas panelu podkreślano jak ważną rolą jest ciężka praca i codzienny trud w dążeniu do postawionego celu, a jak niewielkim procentem jest sam talent nie gwarantujący miejsca na podium sukcesu. Mogliśmy przyjrzeć się sylwetkom kobiet, które w brawurowy sposób odniosły zawodowe zwycięstwo. Moderatorka przytoczyła dane statystyczne, dotyczące ilości kobiet na uczelniach wyższych w Województwie Lubelskim. Podkreślała również, że Lubelskie to region o dużym potencjale gospodarczym, co daje ogromne możliwości rozwoju dla kobiet przedsiębiorczych.

 

Drugi dzień kongresu rozpoczął o godzinie 10:00 Marszałek Województwa Lubelskiego - Jarosław Stawiarski, który oddał głos Posłowi na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Mateuszowi Morawieckiemu. Były premier RP w swoim wystąpieniu poruszył tematy bezpieczeństwa międzynarodowego, obecnej sytuacji w strukturach Unii Europejskiej i sytuacji ekonomicznej. Zaznaczył również, że Stany Zjednoczone są kluczowym graczem w kwestii bezpieczeństwa regionu trójmorza. 

"W dobie dodatkowych presji: presji gospodarczej ze strony Zachodu i ze strony Chin, a także zagrożenia ze strony Rosji w obszarze bezpieczeństwa, państwa europejskie muszą przyjąć nową perspektywę. Nowy koncept – Inicjatywa Trójmorza – jest promowany od początku prezydentury Andrzeja Dudy i jest to wymiar absolutnie kluczowy. Ta współpraca może wyznaczać zupełnie nową oś gospodarczą i nowy koncept bezpieczeństwa całej Europy. To wielka szansa zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak też w regionalnym, samorządowym, który stanowi niezbędne uzupełnienie Inicjatywy." – mówił Mateusz Morawiecki.

Następnie wręczone zostały  Nominacje do Rady ds. Gospodarki Województwa Lubelskiego. 
Nominacje odebrali:

  1. dr hab. inż. Konrad Gromaszek, Politechnika Lubelska
  2. dr hab. Piotr Zacharczuk, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  3. Aleksander Batorski, Lubelskie Centrum Konferencyjne
  4. Tomasz Pitucha, Wojewódzki Urząd Pracy
  5. Marek Neckier, Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości
  6. Rafał Langiewicz, Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju
  7. Magdalena Stachyra, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny
  8. Grzegorz Sobolewski, Puławski Park Naukowo-Technologiczny
  9. Marcin Kowalewski, Port Lotniczy Lublin
  10. Marcin Wiczuk, Bank Gospodarstwa Krajowego
  11. Dariusz Jedlina, Izba Przemysłowo-Handlowa
  12. Magdalena Czelej, DAREX Producent Koszul Sp. z o.o. Sp. K.
  13. Przemysław Chabior, FUNPARK Sp. z o.o.
  14. Daniel Ciupak, Janex Polski Producent Kasz Sp. z o.o.
  15. Piotr Kalinowski, Kabako Gruppe Sp. z o.o.
  16. Mateusz Kozłowski, ERKADO Sp. z o.o.
  17. Dariusz Jeleniewski, Spiżarnia Sp. z o. o
  18. Grażyna Skubik, Stal-Tech Sp. z o.o.
  19. Wiesław Czarnecki, Fabryka Kabli Elpar sp. z o.o.

    Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy!

 

Z niecierpliwością czekaliśmy na panele sesji międzynarodowej w której brał udział Przewodniczący Rady Kultury, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego pan Marcin Szewczak,  który o godzinie 12:00 poprowadził Panel: "Federalizacja Unii Europejskiej w kontekście Inicjatywy Trójmorza i prawa UE", partnerem merytorycznym była Szkoła Główna Mikołaja Kopernika z której przybył prof. Fabrizio Giulimondi. Debata była merytoryczną przestrzenią do wymiany poglądów profesorów uczelni wyższych. 

Kolejnym wystąpieniem była Debata o Kulturze "Kultura jako narzędzie promocji regionu: współpraca administracji, instytucji i sektora prywatnego" podczas której prelegenci podzielili się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami dotyczącymi tematu debaty, odpowiadając na pytania prowadzącego Jarosława Cymermana z Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej, Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, Wydział Filologiczny UMCS. Paneliści przyjrzeli się kulturze jako obszarowi, przy pomocy którego można wypromować region, również współpracując z samorządami. Zaproponowali również własne pomysły na promocję kultury przez instytucję, aby przyciągnąć młodszych odbiorców kultury.

Drugą debatą o kulturze był temat "Szlakiem skansenów Via Carpatia" której partnerem merytorycznym było Muzeum Wsi Lubelskiej, a moderatorem Bogna Bender-Motyka - Kierownik Biura Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Skanseny są żywymi muzeami historii i tradycji, odgrywają kluczową rolę w popularyzacji i pielęgnowaniu tożsamości narodowej. Paneliści opowiedzieli, jak na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie skansenów oraz target odbiorców. Rozmawiano o wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań oraz dostosowaniu obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo uczestnicy zaproponowali sformalizowanie szlaku skansenów, tak aby skanseny i kontakt z kulturą ludową wyszedł poza społeczność lokalną. 

Udział w V Samorządowym Kongresie Trójmorza i Forum Gospodarczym był niesamowitym i niezwykle inspirującym doświadczeniem. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i możliwość udziału w dwóch dniach intensywnego programu. Ze względu na mnogość odbywających się równolegle tematów, nie mogliśmy uczestniczyć we wszystkich debatach i panelach, niemniej jednak zdobyte doświadczenie i wnioski, postaramy się przedłożyć na codzienną pracę w naszej małej ojczyźnie. Ogromne gratulacje należą się dla organizatorów wydarzenia i zaproszonych gości, również dla wszystkich pracowników i obsługi. Tego typu przedsięwzięcie wymaga niesamowitej logistyki i nakładu pracy. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy brać czynny udział w tak wspaniałym wydarzeniu. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach,
Ewelina Mazur-Kluch.

 


Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gminny Osrodek Kultury w Fajsławicach
21-060 Fajsławice 96
REGON: 385216486
NIP: 5641795728
konto bankowe: 24 8200 1034 2004 3402 6568 0001
Dyrektor GOK - Ewelina Mazur-Kluch
tel. 579 470 765
e-mail: [email protected]
Administracja GOK
Sale warsztatowo-zajęciowe
Boniewo 43
tel. 533 632 135
e-mail: [email protected]