V Samorządowy Kongres Trójmorza i Forum Gospodarcze
Wydarzenie otworzył Prezydent RP Andrzej Duda, który co roku obejmuje je patronatem honorowym.
W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło 1500 osób z 29 krajów, w tym 20 delegacji z szefami regionów. W 32 panelach dyskusyjnych wystąpiło 187 prelegentów.
Kongres jest cyklicznym międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 13 już państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz Grecji), przedstawicieli partnerów strategicznych (Komisji Europejskiej, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Republiki Federalnej Niemiec i Japonii) oraz regionów stowarzyszonych z Ukrainy i Mołdawii.
Program kongresu był tak obszerny, że ciężko wymienić jednym zdaniem wszystkie sesje, panele, debaty, prelekcje, wystawy które odbywały się przez dwa dni wydarzenia. Głównymi tematami były: bezpieczeństwo, przyszłość Ukrainy, przeciwdziałanie dezinformacji i rozwój turystyki międzyregionalnej. Zainteresowanych odsyłamy do AGENDY: I dzień kongresu , II dzień kongresu . Udział w dwudniowym wydarzeniu uświetniły swoją obecnością osoby z administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu, gospodarki i turystyki całego regionu trójmorza:
W kongresie wzięła udział Dyrektor GOK Fajsławice pani Ewelina Mazur-Kluch, która reprezentowała ośrodek kultury Gminy Fajsławice oraz Radę Kultury Województwa Lubelskiego. I dnia kongresu, dyrektor uczestniczyła w sesji otwarcia którą otworzył gospodarz Marszałek Województwa Lubelskiego - Jarosław Stawiarski, wystąpienie otwierające miał również Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej - Andrzej Duda. Sesję otwarcia poprowadził Partner Merytoryczny Kongresu – Kancelaria Prezydenta RP. Podczas panelu podsumowano 10-lecie Inicjatywy Trójmorza oraz przyjrzano się jej przyszłości.
"Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się w symbolicznym miejscu. Lublin to miasto o bogatej historii, miasto, które leży w centrum naszego regionu, gdzie przecinają się szlaki z północy na południe, ze wschodu na zachód i zawsze historycznie tutaj właśnie się przecinały. To wyjątkowe położenie sprawiało, że historia Lublina to właśnie historia handlu i inwestycji. Dzięki państwa zaangażowaniu Lublin w dalszym ciągu spełnia swoją funkcję – centrum inwestycji i współpracy w sercu tego regionu." - zaznaczył prezydent Duda.

Dyrektor wzięła udział w prelekcji: Sztuczna inteligencja jako narzędzie do umiędzynarodowienia i poprawy konkurencyjności firm" która była przygotowana i poprowadzona przez Prof. Michała Kosińskiego z Uniwersytetu Stanforda w USA oraz w panelu "Sztuczna Inteligencja - nowa (r)ewolucja przemysłowa? Wpływ na wzmocnienie
potencjału rozwojowego MŚP" którego partnerem merytorycznym była Politechnika Lubelska, prowadzący Paweł Chrapowicki – Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. Mogliśmy dowiedzieć się o szerszym kontekst wykorzystania AI w gospodarce, w szczególności w naukach technicznych i zarządzaniu. Podczas panelu mówiono między innymi o tym, że AI to nie tylko generowanie obrazów i tekstów oraz wyścig między Chat GPT i DeepSeek. Uczestnicy panelu zaprezentowali, w jaki sposób AI wspomaga tworzenie innowacji w praktyce i umożliwia realizację zadań wykraczających poza możliwości typowych narzędzi projektowych i badawczych. Analizowano, czy sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, kiedy zepsuje się silnik, jakie jest ryzyko zachorowania na rzadką chorobę i na ile wiarygodne są informacje dostarczane przez popularne narzędzia AI.

O godzinie 14:00 Marszałek Województwa Lubelskiego - Jarosław Stawiarski dokonał oficjalnego otwarcia Forum Gospodarczego, które rozpoczęła sesja otwarcia: "Kobiece Lubelskie" poprowadzona przez moderator: panią Elwirę Lorenz – Dyrektor Departamentu Gospodarki, UMWL. Podczas panelu podkreślano jak ważną rolą jest ciężka praca i codzienny trud w dążeniu do postawionego celu, a jak niewielkim procentem jest sam talent nie gwarantujący miejsca na podium sukcesu. Mogliśmy przyjrzeć się sylwetkom kobiet, które w brawurowy sposób odniosły zawodowe zwycięstwo. Moderatorka przytoczyła dane statystyczne, dotyczące ilości kobiet na uczelniach wyższych w Województwie Lubelskim. Podkreślała również, że Lubelskie to region o dużym potencjale gospodarczym, co daje ogromne możliwości rozwoju dla kobiet przedsiębiorczych.

Drugi dzień kongresu rozpoczął o godzinie 10:00 Marszałek Województwa Lubelskiego - Jarosław Stawiarski, który oddał głos Posłowi na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Mateuszowi Morawieckiemu. Były premier RP w swoim wystąpieniu poruszył tematy bezpieczeństwa międzynarodowego, obecnej sytuacji w strukturach Unii Europejskiej i sytuacji ekonomicznej. Zaznaczył również, że Stany Zjednoczone są kluczowym graczem w kwestii bezpieczeństwa regionu trójmorza.
"W dobie dodatkowych presji: presji gospodarczej ze strony Zachodu i ze strony Chin, a także zagrożenia ze strony Rosji w obszarze bezpieczeństwa, państwa europejskie muszą przyjąć nową perspektywę. Nowy koncept – Inicjatywa Trójmorza – jest promowany od początku prezydentury Andrzeja Dudy i jest to wymiar absolutnie kluczowy. Ta współpraca może wyznaczać zupełnie nową oś gospodarczą i nowy koncept bezpieczeństwa całej Europy. To wielka szansa zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak też w regionalnym, samorządowym, który stanowi niezbędne uzupełnienie Inicjatywy." – mówił Mateusz Morawiecki.
Następnie wręczone zostały Nominacje do Rady ds. Gospodarki Województwa Lubelskiego.
Nominacje odebrali:
- dr hab. inż. Konrad Gromaszek, Politechnika Lubelska
- dr hab. Piotr Zacharczuk, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
- Aleksander Batorski, Lubelskie Centrum Konferencyjne
- Tomasz Pitucha, Wojewódzki Urząd Pracy
- Marek Neckier, Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości
- Rafał Langiewicz, Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju
- Magdalena Stachyra, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny
- Grzegorz Sobolewski, Puławski Park Naukowo-Technologiczny
- Marcin Kowalewski, Port Lotniczy Lublin
- Marcin Wiczuk, Bank Gospodarstwa Krajowego
- Dariusz Jedlina, Izba Przemysłowo-Handlowa
- Magdalena Czelej, DAREX Producent Koszul Sp. z o.o. Sp. K.
- Przemysław Chabior, FUNPARK Sp. z o.o.
- Daniel Ciupak, Janex Polski Producent Kasz Sp. z o.o.
- Piotr Kalinowski, Kabako Gruppe Sp. z o.o.
- Mateusz Kozłowski, ERKADO Sp. z o.o.
- Dariusz Jeleniewski, Spiżarnia Sp. z o. o
- Grażyna Skubik, Stal-Tech Sp. z o.o.
- Wiesław Czarnecki, Fabryka Kabli Elpar sp. z o.o.
Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy!

Z niecierpliwością czekaliśmy na panele sesji międzynarodowej w której brał udział Przewodniczący Rady Kultury, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego pan Marcin Szewczak, który o godzinie 12:00 poprowadził Panel: "Federalizacja Unii Europejskiej w kontekście Inicjatywy Trójmorza i prawa UE", partnerem merytorycznym była Szkoła Główna Mikołaja Kopernika z której przybył prof. Fabrizio Giulimondi. Debata była merytoryczną przestrzenią do wymiany poglądów profesorów uczelni wyższych.

Kolejnym wystąpieniem była Debata o Kulturze "Kultura jako narzędzie promocji regionu: współpraca administracji, instytucji i sektora prywatnego" podczas której prelegenci podzielili się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami dotyczącymi tematu debaty, odpowiadając na pytania prowadzącego Jarosława Cymermana z Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej, Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, Wydział Filologiczny UMCS. Paneliści przyjrzeli się kulturze jako obszarowi, przy pomocy którego można wypromować region, również współpracując z samorządami. Zaproponowali również własne pomysły na promocję kultury przez instytucję, aby przyciągnąć młodszych odbiorców kultury.

Drugą debatą o kulturze był temat "Szlakiem skansenów Via Carpatia" której partnerem merytorycznym było Muzeum Wsi Lubelskiej, a moderatorem Bogna Bender-Motyka - Kierownik Biura Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Skanseny są żywymi muzeami historii i tradycji, odgrywają kluczową rolę w popularyzacji i pielęgnowaniu tożsamości narodowej. Paneliści opowiedzieli, jak na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie skansenów oraz target odbiorców. Rozmawiano o wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań oraz dostosowaniu obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo uczestnicy zaproponowali sformalizowanie szlaku skansenów, tak aby skanseny i kontakt z kulturą ludową wyszedł poza społeczność lokalną.

Udział w V Samorządowym Kongresie Trójmorza i Forum Gospodarczym był niesamowitym i niezwykle inspirującym doświadczeniem. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i możliwość udziału w dwóch dniach intensywnego programu. Ze względu na mnogość odbywających się równolegle tematów, nie mogliśmy uczestniczyć we wszystkich debatach i panelach, niemniej jednak zdobyte doświadczenie i wnioski, postaramy się przedłożyć na codzienną pracę w naszej małej ojczyźnie. Ogromne gratulacje należą się dla organizatorów wydarzenia i zaproszonych gości, również dla wszystkich pracowników i obsługi. Tego typu przedsięwzięcie wymaga niesamowitej logistyki i nakładu pracy. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy brać czynny udział w tak wspaniałym wydarzeniu. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach,
Ewelina Mazur-Kluch.
Napisz komentarz
Komentarze